Zasady pisania Curriculum Vitae

Posted on Posted in Blog

Wielu z nas zastanawia się jak napisać dobre CV, które zwróci na nas uwagę rekrutera i pozwoli zdobyć naszą wymarzoną pracę. Poradników jest wiele, warto jednak zastosować się do kilku podstawowych zasad, by nie martwić się, że nasze CV pozostanie niezauważone lub odrzucone podczas procesu rekrutacyjnego.

Ważne aby Twoje CV wyróżniało się w stosie innych, które codziennie przeglądane są przez pracodawcę. Średnia ilość czasu jaką pracodawca przeznacza na analizę jednego życiorysu to ok. 6 sekund. Jest to czas który musi wystarczyć na zainteresowanie go. Osoba rekrutująca rzadko czyta CV w całości, zwracając uwagę na słowa klucze, które są wymagane na danym stanowisku, dlatego pamiętaj by zawrzeć w nim tylko najważniejsze informacje, które odznaczają Cie na tle innych. Musimy dostosować nasze doświadczenie oraz posiadane umiejętności do konkretnej aplikacji. Bardzo ważne w tym przypadku jest prawidłowe czytanie ofert oraz wyciąganie z nich najistotniejszych danych, na których opierać się będziemy podczas tworzenia CV pod daną ofertę. Dobrze przemyślana i czytelna aplikacja to klucz do sukcesu.

Podczas projektowania CV warto trzymać się kilku wskazówek, które pomogą w dobrej prezentacji naszej osoby. CV jest podstawowym dokumentem o nas. Nie może ono przekraczać dwóch stron, gdyż przeładowane treściami jest nieefektywne i ginie w stosie innych. Powinno być zwięzłe i zawierać tylko najważniejsze informacje. Zdjęcie zawarte w CV powinno być małe, zawierające nasz profil zawodowy. Powinniśmy unikać umieszczania w nim naszych zdjęć prywatnych z wakacji, czy uroczystości rodzinnych. Bardzo ważne jest zawarcie w CV danych osobowych. Jest to niezbędne aby przyszły pracodawca mógł szybko odnaleźć nasze dane kontaktowe. Dodatkowo pod imieniem i nazwiskiem warto dodać nazwę stanowiska na które aplikujemy. Najważniejszą częścią każdego CV jest doświadczenie. To właśnie na tą część zwracana jest największa uwaga podczas sprawdzania czy nadajemy się na konkretne stanowisko. Najbardziej podkreślić należy ostatnie dwa stanowiska pracy, używając pogrubień, by odróżnić zajmowane stanowiska pracy od pracodawcy oraz opisu zakresu wykonywanych obowiązków. Jeśli chodzi o daty, należy podawać je z dokładnością do miesiąca (np. od II 2015, zamiast samego 2015), gdyż aplikanci mają skłonności do przedłużania swojego doświadczenia, czego rekruterzy są doskonale świadomi. Jeśli chodzi o część dotyczącą umiejętności najistotniejsze jest miejsce w którym je umieścimy. Musi być to miejsce widoczne, dzięki któremu będziemy mieć pewność iż nie zostaną one pominięte. Aby zyskać przewagę nad innymi kandydatami, najlepiej umieścić je na górze lub z boku pierwszej strony naszego życiorysu. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także opis naszych umiejętności. Im precyzyjniej je opiszesz, posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, tym lepiej się wyróżnisz.

Stosując powyższe wskazówki znacząco zwiększamy swoje szanse na sukces. Podkreślając swoje atuty oraz pozbywając się wszystkich zbędnych informacji pamiętajmy o zadaniu sobie pytania, które z nich okażą się najbardziej wartościowe dla potencjalnego pracodawcy. To powinno wystarczyć aby otrzymywać więcej zaproszeń na udział w dalszym procesie rekrutacyjnym.