Jakich błędów unikać pisząc CV

Posted on Posted in Blog

Jeśli za każdym razem po rozesłaniu swojego CV zastanawiasz się dlaczego pozostajesz bez odzewu ze strony potencjalnego pracodawcy, ten artykuł powinien dostarczyć Ci kilku cennych informacji do wykorzystania w przyszłości. Warto pamiętać o jednej złotej zasadzie: najważniejsza jest treść. Zapomnijmy więc o przeładowanych informacjami, nieczytelnych i kilkustronicowych życiorysach, gdyż zginą one w stosie innych, które rekruter musi przejrzeć w poszukiwaniu odpowiedniego kandydata.

Chcąc osiągnąć sukces warto unikać podstawowych błędów, popełnianych przez większość aplikantów:

  • Uniwersalne CV – jeśli jesteś jedną z tych osób, która ma jeden wzór CV wysyłany hurtowo na wszystkie oferty, bez rozróżnienia na typ stanowiska, to czas najwyższy to zmienić. Nasze doświadczenie oraz kwalifikacje, aby wywrzeć wrażenie, muszą być dopasowane do konkretnej oferty. Istotne w tym przypadku jest dokładne analizowanie opisu stanowiska na które aplikujemy i wyciąganiu z niego najważniejszych informacji, na których bazować będziemy podczas tworzenia naszego CV.
  • Zbyt obszerne CV – powinniśmy ograniczyć się do maksymalnie dwóch stron, które będą przejrzyste i nieprzeładowane treścią. Słowo klucz to: zwięzłość i konkretyzacja.
  • Zamieszczanie prywatnych zdjęć. Warto poświęcić chwilę na zrobienie zdjęcia które, będzie podkreślało nasze profesjonalne podejście oraz będzie mieściło się w ramach dobrego gustu. Źle wybrane zdjęcie może negatywnie wpłynąć na nasz wizerunek jako kandydata, dlatego powinno się unikać dołączania zdjęć z wakacji czy spotkań okolicznościowych.
  • Wyolbrzymianie/wymyślanie – zamieszczając w CV informacje, które są niezgodne ze stanem faktycznym szkodzimy sami sobie. Nie piszmy więc, że posiadamy doświadczenie w danej dziedzinie, podczas gdy tak naprawdę tylko obserwowaliśmy kogoś wykonującego tą pracę. Wszystkie przekoloryzowania prędzej czy później wyjdą na jaw. Jeśli uda nam się uzyskać zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, to jest więcej niż pewne, że rekruter odkryje, że niekoniecznie potrafimy to, co zadeklarowaliśmy w CV.
  • Niezamieszczanie danych kontaktowych – pomimo faktu, iż ich zamieszczenie jest podstawą, wielu z nas wciąż o tym zapomina. Zamieszczając nasz numer telefonu oraz adres e-mail w widocznym miejscu, dajemy naszemu potencjalnemu pracodawcy możliwość kontaktu z nami, a tym samym stwarzajmy sobie możliwość przejścia do dalszego etapu rekrutacji.
  • Zbyt ubogie CV – pisząc życiorys musimy zachować równowagę między przesadną, a zbyt małą ilością informacji. Pamiętajmy, że musi on wywrzeć wrażenie na osobie rekrutującej.

Pracownicy agencji zatrudnienia podkreślają, że nasze CV powinno być odzwierciedleniem umiejętności i doświadczenia, które faktycznie posiadamy. Każda z informacji zawartych w naszym CV może okazać się tą, która stanie się pretekstem dla rekrutera, aby zaprosić nas na kolejny etap procesu rekrutacyjnego, czyli rozmowę rekrutacyjną. Dlatego warto dopracować swoje Curriculum Vitae i zwiększyć swoje szanse na powodzenie.