Błędy z rozmów kwalifikacyjnych

Posted on Posted in Blog

Kolejnym elementem rekrutacji, po złożeniu dokumentów aplikacyjnych jest bezpośrednia rozmowa z pracodawcą bądź osobą odpowiedzialną za selekcję pracowników. Nawet najbardziej kompetentny kandydat, może nie otrzymać zatrudnienia, jeśli źle wypadnie na rozmowie kwalifikacyjnej. Istotną kwestią podczas rozmowy rekrutacyjnej jest jak najlepsze zaprezentowanie swoich umiejętności, co jest równie ważne jak doświadczenie zawodowe i kompetencje.

Czego należy unikać, by nie zrazić do siebie pracodawcy?

Niewłaściwy ubiór

Dress code na rozmowie kwalifikacyjnej wymaga dość sformalizowanego stylu. Bez wątpienia strój wpływa na to, jak zostaniemy odebrani przez osobę rekrutującą. Najlepiej wybrać stonowaną elegancję. Ubiór powinien być przede wszystkim schludny, ale także wygodny. Nie powinniśmy wybierać ubrań, w których nie będziemy się czuć swobodnie i będzie nas w jakiś sposób ograniczał. Kobiety powinny unikać bluzek dużym dekoltem, mocnego makijażu, a także krótkich spódniczek. Mężczyźni natomiast muszą wiedzieć, że niezalecane jest przychodzenie na rozmowę w koszulach z krótkim rękawem, dżinsach oraz butach sportowych.

Krytykowanie byłego pracodawcy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej źle odbierane jest niekorzystne wypowiadanie się o poprzednim pracodawcy. Krytykowanie byłego przełożonego stawia potencjalnego kandydata w bardzo złym świetle. Może to zostać odebrane jako niewdzięczność i nielojalność, co może znacznie zmniejszyć nasze szanse na zatrudnienie.

Niepunktualność

Spóźnienie się na umówione spotkanie jest oznaką braku szacunku dla drugiej osoby. Zarówno spóźnienia, jak i przyjście przed czasem nie jest mile widziane. Niepunktualność może mieć bardzo niekorzystny wpływ na przebieg rozmowy rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli natomiast wydarzy się coś niespodziewanego, to należałoby w takim przypadku zadzwonić i uprzedzić o zaistniałej sytuacji.

Nieznajomość firmy i stanowiska

Karygodnym błędem, jaki popełniają kandydaci jest niewiedza na temat firmy i stanowiska o które się ubiegamy. Przed rozmową kwalifikacyjną warto zapoznać się z ogólną polityką firmy, wartościami i historią rozwoju firmy. Kandydat, który pozyskał takie informacje ma szansę na konstruktywne wykorzystanie ich podczas rozmowy rekrutacyjnej.

W przypadku nieznajomości takich faktów, kandydat nie będzie w stanie odpowiedzieć na wiele pytań rekrutacyjnych, np. jak sobie wyobrażamy dalszy rozwój w tej firmie, czy znamy konkurencyjne przedsiębiorstwa.

Brak kultury osobistej

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest kluczowe podczas rozmowy rekrutacyjnej, czego nieodłącznym elementem jest wysoka kultura osobista oraz znajomość zasad dobrego wychowania. Niedopuszczalne jest odbieranie telefonu podczas spotkania bądź żucie gumy. Z pewnością mogą to być przesłanki dyskwalifikujące w procesie rekrutacyjnym.

Pamiętaj! Brak powyższego, dobre nastawienie i uśmiech na twarzy sprawi, że Twoja każda rozmowa przebiegnie płynnie i przyjemnie, a co za tym idzie… nie odbędziesz ich zbyt dużo, nim dostaniesz swoją wymarzoną pracę.